ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
28.08.2015r. 14:15

Gdyby nie wychodzący z wód Zatoki Greifswaldzkiej na ląd Gazociąg Północny o pięćdziesięcioparotysięcznym dzisiaj Greifswaldzie, leżącym nad mierzącą zaledwie 28 km rzeką Ryck, zwanym niekiedy przez mapy Google, po słowiańsku Gryfia, zapewne w Polsce nikt by nie słyszał.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - nr 7/2015)
24.06.2015r. 11:27

W elitach i społeczeństwach państw Europy Środkowej utrzymuje się trwały konsensus co do konieczności rozwoju energetyki jądrowej. Nie zmieniły tego ani awaria w Fukushimie, ani niemiecka polityka transformacji energetycznej (Energiewende). Silne poparcie dla atomu wynika ze sprzężenia szeregu przyczyn politycznych i społeczno-ekonomicznych. W przypadku
wszystkich państw kluczową motywacją na rzecz rozbudowy potencjału jądrowego były względy bezpieczeństwa energetycznego i unijna polityka klimatyczna. W przypadku Czech i Rumunii dużą rolę odgrywa również chęć wykorzystania własnego przemysłu jądrowego.
Autorzy: Tomasz Dąborowski, Jakub Groszkowski, Andrzej Sadecki, Marta Szpala, Ośrodek Studiów Wschodnich
08.06.2015r. 14:00

Praca konkursowa laureata piątego miejsca w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Energetycznego „Prawo z Energią” zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań.
Mateusz Szkop, student IV roku prawa, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
14.04.2015r. 08:41

W kontroli zbadano wykonanie przez organy administracji rządowej obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego określonego w Prawie energetycznym, w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej. Kontrola została przeprowadzona z inicjatywy własnej NIK, a przesłanką jej podjęcia były sygnały o rezygnacji z budowy nowych, konwencjonalnych źródeł mocy przez przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną.
Najwyższa Izba Kontroli
13.04.2015r. 13:35

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Wraz z zaaprobowaniem przez Komisję Europejską pierwszej od 20 lat w Zjednoczonym Królestwie (UK) elektrowni jądrowej Hinkley Point C wzmogła się debata o znaczeniu tej decyzji zarówno dla kraju jak i w szerszym kontekście - globalnego rynku energii elektrycznej. Konsekwencje są na tyle ważne, że stały się „tematem okładkowym”, czasopisma branżowego PennWell – Power Engineering International.
Henryk Wojciechowski - Politechnika Wrocławska ("Energetyka" - 4/2015)
26.02.2015r. 13:38

W pracy analizowane są zagadnienia dotyczące udziału różnych źródeł w produkcji energii elektrycznej w Polsce i w Europie. Rezultaty wdrożenia niskowęglowej polityki EU w najbardziej rozwiniętych krajach kontynentu dostarczyły już wiele danych eksperymentalnych pozwalających na ocenę poprawności tej strategii.
Autorzy: Andrzej Chmielewski, Tomasz Smoliński ("Instal" - 2/2015)
19.02.2015r. 14:23

Już za niespełna jedenaście miesięcy w Paryżu odbędzie się kolejny światowy szczyt klimatyczny Co Polska powinna zrobić przed paryskim spotkaniem dla ochrony własnych interesów, wiedząc, że Unia Europejska będzie forsowała rozwiązania trudne dla naszej gospodarki i dla naszego sektora energetycznego?
Autorzy: Stanisław Tokarski - wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia, Jerzy Janikowski - szef Biura Regulacji i Współpracy Międzynarodowej Taurona
("Polska Energia" - luty 2015)
19.01.2015r. 08:56

Udział energii jądrowej w globalnej produkcji energii elektrycznej stopniowo maleje. Od szczytu wynoszącego 17,6 procent i przypadającego na rok 1996 spadł on do 10,8 procent w roku 2013. Z kolei udział energii jądrowej w komercyjnej produkcji energii pierwotnej spadł z 4,5 procent w 2012 roku (poziomu po raz ostatni odnotowanego w 1984 roku) do rekordowo niskich 4,4 procent. W 2013 roku, podobnie jak w roku poprzednim, 68 procent energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe pochodziło od pięciu największych producentów tego źródła energii (odpowiednio Stany Zjednoczone, Francja, Rosja, Korea Południowa i Chiny). Podobnie jak rok wcześniej, w 2013 roku tylko Czechy odnotowały rekordowy udział energii jądrowej w całkowitej ilości wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.
Autor: Fundacja im. Heinricha Bölla
01.12.2014r. 13:30

Niemcy są uważane za trzecią gospodarkę świata i pierwszą gospodarkę Unii Europejskiej. Biorąc jednak pod uwagę konsumpcję energii pierwotnej z wolumenem wielkości 325 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej w 2013 roku, są dopiero na siódmym miejscu, za Chinami, USA, Federacją Rosyjską, Indiami, Japonią, Kanadą, a przed Francją, Iranem, Brazylią, Koreą Płd., Francją, Arabią Saudyjską, Wielką Brytanią, Meksykiem i Włochami.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - nr 10-11/2014)
25.10.2014r. 10:09

Energetyka światowa przechodzi trudny okres i Unia Europejska szuka rozwiązań, które pozwoliłyby na rozwijanie czystych źródeł energii przy utrzymaniu kosztów na rozsądnym poziomie. Intensywne subsydiowanie OZE powoduje wzrost kosztów energii szkodliwy dla odbiorców indywidualnych i dla przemysłu, a jednocześnie powoduje silne zaburzenia w systemie energetycznym, których pokonanie wymaga dalszych kosztów. W tej sytuacji przeciwstawianie energetyce jądrowej odnawialnych źródeł energii jest niesłuszne, oba te źródła energii są potrzebne, ale we właściwych proporcjach. Próby zwalczania energetyki jądrowej prowadzone przez Greenpeace są szkodliwe dla ludzkości i w praktyce przynoszą złe skutki.
dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nzw. NCBJcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE