ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
25.10.2014r. 09:57

The World Nuclear Industry Status Report 2014 provides a comprehensive overview of nuclear power plant data, including information on operation, production and construction. The WNISR assesses the status of new-build programs in current nuclear countries as well as in potential newcomer countries. A 20-page chapter on nuclear economics looks at the rapidly changing market conditions for nuclear power plants, whether operating, under construction, or in the planning stage. Reactor vendor strategies and the “Hinkley Point C Deal” are analyzed in particular. The performance on financial markets of major utilities is documented.
Autorzy: Mycle Schneider i Antony Froggatt
18.09.2014r. 13:21

W latach 70. ubiegłego wieku po raz pierwszy w historii gospodarki światowej doszło do globalnej rozgrywki o dostęp do źródeł energii. Wygrała ją grupa państw Bliskiego Wschodu z Arabią Saudyjską i ówczesnym Iranem na czele. Skorzystał obiektywnie również kolejny wielki eksporter - Związek Radziecki.
Autorzy: Eugeniusz Januła, Małgorzata Kasińska ("Energia Gigawat" - nr 7-8/2014)
16.09.2014r. 14:51

Z wielu możliwości i form edukacji społeczeństw nie tylko na temat energetyki jądrowej najbardziej efektywna jest edukacja szkolna, co potwierdziły własne badania ankietowe przeprowadzone wśród studentów. Nie są to oczywiście wyniki reprezentatywne dla całego społeczeństwa, ale istotne z punktu widzenia oceny wpływu poziomu wiedzy na stosunek do tej gałęzi energetyki. Największy problem stanowi dotarcie do ludzi dorosłych i do „humanistów” odżegnujących się od wiedzy technicznej na¬wet na poziomie popularno-naukowym.
Autor: Dr inż. Elżbieta Moryń-Kucharczyk - Instytut Maszyn Cieplnych, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechnika Częstochowska ("Energetyka" - lipiec 2014)
12.09.2014r. 15:28

Meksyk jest jednym z głównych, wśród nienależących do OPEC, producentów ropy naftowej i jednym z największych źródeł importowych tego surowca dla USA - jest jednym z dziesięciu naj¬większych producentów ropy na świecie i trzecim co do wielkości na półkuli zachodniej.
Tłumaczenie i opracowanie: Jacek M. Dubrawski ("Energetyka" - lipiec 2014)
09.09.2014r. 20:05

Firma WorleyParsons została wybrana w przetargu zorganizowanym przez PGE EJ1 w lutym 2013 r. Przedmiotem przetargu było dostarczenie usług związanych z charakterystyką lokalizacji na potrzeby budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zakres prac WorleyParsons obejmuje badania środowiskowe i lokalizacyjne, a także uzyskanie wymaganych licencji i pozwoleń. Celem badań jest potwierdzenie, że potencjalna lokalizacja będzie odpowiednia dla budowy i późniejszej i eksploatacji elektrowni jądrowej pod względem bezpieczeństwa jądrowego oraz środowiskowego.
PGE EJ 1 Sp. z o.o.
09.09.2014r. 14:05

Rosjanie bezterminowo odkładają dokończenie budowy Kaliningradzkiej vel Bałtijskiej Elektrowni Atomowej, która miała dać pierwszy prąd już w 2017 roku i zablokować realizację podobnych projektów zarówno po polskiej jak i litewskiej stronie granicy.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - czerwiec 2014)
04.07.2014r. 12:31

Poza wymiarem politycznym, ekonomicznym i technologicznym wymiar społeczny będzie ważnym parametrem wpływającym na powodzenie rządowego programu jądrowego. Poziom wiedzy o energetyce jądrowej, promieniowaniu jonizującym i fizyce jądrowej jest w Polsce bardzo niski. Energia jądrowa uważana jest za najbardziej kontrowersyjne źródło energii.
Autorzy: Sylwia Mrozowska, Barbara Kijewska ("Energia Gigawat" - nr 4-5/2014)
16.06.2014r. 15:28

Decyzje o planach budowy elektrowni jądrowych (EJ) w Fin¬landii i na Węgrzech podjęte odpowiednio w grudniu 2013 roku i styczniu 2014 roku zaskoczyły nie tylko środki masowego prze¬kazu, lecz także specjalistów. Do ostatniej bowiem chwili przed podpisaniem umów o budowie trzymano je w tajemnicy.
Autor: Jerzy Kubowski ("Energetyka" - maj 2014)
27.05.2014r. 15:01

Rosjanie bezterminowo odkładają dokończenie budowy Kaliningradzkiej vel Bałtijskiej Elektrowni Atomowej, która miała dać pierwszy prąd już w 2017 roku i zablokować realizację podobnych projektów zarówno po polskiej jak i litewskiej stronie granicy.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - nr 4-5/2014)
07.04.2014r. 14:16

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Podczas gdy kraje świata opracowują swe plany redukcji emisji gazów cieplarnianych – przedsiębiorstwa sektora energii elektrycznej muszą zapewnić swym systemom zarówno pokrycie zapotrzebowania w podstawie wykresu obciążenia jak i zrównoważenie bilansu mocy w strukturach ze znacznym udziałem źródeł o produkcji nieciągłej ("intermittent"). W tej perspektywie istotna staje się rola energetyki nuklearnej (zwłaszcza przy świeżej pamięci o incydencie Fukushimy).
("Energetyka" - marzec 2014)cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE