ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
19.02.2018r. 05:30

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Zmiany czasów życia produktu dotknęły wszystkie obszary i nie oszczędziły także energetyki. Kiedyś elektrownie i inne inwestycje energetyczne planowano właściwie na wieczność (elektrownie co najmniej na 30-50 lat). To wszystko powoli skończyło się z ubiegłym wiekiem, a dziś nikt nie patrzy tak daleko w przyszłość. Obecny wiek to radykalne skracanie czasu samej inwestycji i czasu zwrotów z inwestycji (krótsze okresy konwersji kapitału) i większe koszty ryzyka dla długiego okresu życia.
19.01.2018r. 09:57

mgr inż. Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Czytając niektóre artykuły na energetycznych portalach można odnieść wrażenie jakoby elektrownie jądrowe były właściwie technologią schylkową a świat czekała świetlana przyszłość energetyczna związana z energetyką wiatrową i słoneczną a także innymi rodzajami tzw OZE. Już sama nazwa "energetyką odnawialna" jest myląca bo energia nie odnawia się!
11.01.2018r. 17:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Czy wynalazki zawsze muszą oznaczać rozwój i nowe odkrycia? Historia pokazuje, że nie. Czasami bywa, że zapominamy o bardzo zaawansowanych technologiach i zaczynamy używać prostszych zamienników. Dziś energetyka konwencjonalna, a zwłaszcza energetyka jądrowa staje w obliczu właśnie takiego "technologicznego zapomnienia".
10.01.2018r. 10:02

Grzegorz Wiśniewski
Kontrolowana przez Republikanów Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) odrzuciła w poniedziałek plan administracji Trumpa, aby wesprzeć elektrownie węglowe i jądrowe poprzez dotacje.
21.12.2017r. 06:22

Szymon Kardaś
11 grudnia państwowa rosyjska korporacja Rosatom zawarła cztery kontrakty na budowę elektrowni jądrowej w Egipcie. Inwestycja ta ma dla Moskwy znaczenie strategiczne i pozwoli jej jeszcze bardziej wzmocnić polityczne wpływy w Egipcie. Uwzględniając moce wytwórcze nowej elektrowni i strategię energetyczną Kairu (władze Egiptu deklarowały zainteresowanie eksportem nadwyżek energii elektrycznej do takich krajów jak Grecja czy Cypr), nie można wykluczyć, że strona rosyjska będzie próbowała to wykorzystać do wzmocnienia swoich wpływów na rynku elektroenergetycznym UE.
09.11.2017r. 07:06

Zbliża się wielki przełom w dziedzinie energetyki termojądrowej (fuzyjnej - fission), który zmieni oblicze naszej cywilizacji. Energia czysta, tania, bezpieczna i w nieograniczonej ilości odmieni świat już w najbliższych dekadach.

mgr inż. Bogdan Kasierski, konstruktor komputerów
12.09.2017r. 20:50

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Z informacji dobiegających z ostatniego Forum w Krynicy wynika, że energetyka węglowa już nie jest "prawdą etapu". Wszystko wskazuje, że będą to elektrownie jądrowe - cztery bloki za 150 mld zł, chociaż jeszcze niewiadomego pochodzenia.
05.09.2017r. 19:03

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Ostatnie wydarzenia związane z elektrownią jądrową Tihange pokazują bolesna prawdę - dyskusja o energetyce jądrowej nie rozgrywa się i już nigdy nie będzie się toczyć według argumentów technicznych i jako spór ekspercki. Gorąca dyskusja o radioaktywnych chmurach nad Polską i tabletkach jodu pokazuje, że teraz to sprawa "serc i umysłów" i w jakichkolwiek planach rozwoju polskiego energy mix - trzeba to także uwzględnić.
04.08.2017r. 06:47

Chiny wykorzystują eksport infrastruktury do budowy strategicznych relacji z wieloma krajami w Azji, Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Łacińskiej. W ramach polityki "Jednego Pasa, Jednej Drogi" (One Belt, One Road) Pekin zobowiązał się do zapewnienia środków, które są większe od Planu Marshalla - czytamy w BiznesAlert.pl piszącym za "Financial Times".
18.07.2017r. 15:42

Chiny, których obecna strategia energetyczna jest oparta na węglu, na coraz większą skalę korzystają z elektrowni jądrowych. To sposób na ograniczenie skażenia powietrza. Patrząc na chińskie doświadczenia, Kraj Środka to ciekawy przykład dla Polski - mówi w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE