ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
14.02.2017r. 12:27

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego Japonii zgłosiła na obrady parlamentu japońskiego wniosek, by zezwolić japońskiej Radzie Ochrony przed Promieniowaniem na dyskusje o modyfikacji przepisów w oparciu o aktualną wiedzę naukową.
13.02.2017r. 20:44

Jerzy Lipka, Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Profesora Konrada Świrskiego o tytule nawiązującym do martwej ryby nad Bałtykiem. Po pierwsze dlatego, że dotyczył energetyki jądrowej która jest dla mnie pasją, po drugie dlatego, że cenię zarówno blog i artykuły Pana Profesora. Tym razem jednak tekst mocno mnie rozczarował, nie był bowiem pisany w sposób obiektywny, przeciwnie, robił wrażenie tekstu pisanego na zamówienie lobbystów OZE! I to pisany w czasie, gdy ważą się losy PPEJ bez którego z kolei powodzenie planów naprawy państwa i jego gospodarczego rozwoju autorstwa Ministra Morawieckiego stoją pod wielkim znakiem zapytania! Poniżej postaram się uzasadnić powyższą tezę.

06.02.2017r. 12:15

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nzw, NCBJ
Jak wykazują zdjęcia opublikowane w sobotę 4 lutego przez portal SAFECAST poświęcony problemom bezpieczeństwa kratownica pod rdzeniem reaktora nr. 2 w elektrowni jądrowej Fukiushima Daiichi została podczas awarii w 2011 roku uszkodzona przez spadające szczątki stopionego paliwa. Przed kilkoma dniami firma TEPCO wykonała pomiary w reaktorze przy pomocy skonstruowanego w tym celu robota. Dały one okazję do wzniecenia nowej fali alarmów mających straszyć ludność na całym świecie. Na przykład tytuły brzmiały "Poziom promieniowania w Fukushimie najwyższy od 2011 roku".
03.02.2017r. 13:47

W dniu 30 stycznia Ministerstwo Energii zorganizowało konferencję "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej", która wykazała, że polski przemysł jest dobrze przygotowany do udziału w budowie polskich elektrowni jądrowych, a nakłady finansowe na budowę w większości pozostaną w kraju, przyczyniając się do rozwoju technologicznego i podniesienia konkurencyjności międzynarodowej polskich firm pracujących dla energetyki - pisze dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ.
31.01.2017r. 03:07

Grzegorz Wiśniewski
Z "zakręconego" tytułu wytłumaczę się na końcu artykułu. Minister Krzysztof Tchórzewski w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że koszt wybudowania elektrowni jądrowej (EJ) o mocy 3000 MW jest szacowany na nawet 60 miliardów złotych. Zapowiedź ministra Tchórzewskiego mogła ożywczo wpłynąć na notowania giełdowe politycznie w atom uwikłanych spółek energetycznych, zmniejszając ryzyko konieczności inwestowania przez nie z woli właściciela w nierentowne projekty (o czym dalej).
30.01.2017r. 16:43

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Zorganizowana przez Ministerstwo Energii konferencja "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej" wykazała, że polski przemysł jest dobrze przygotowany do udziału w budowie polskich elektrowni jądrowych, a nakłady finansowe na budowę w większości pozostaną w kraju, przyczyniając się do rozwoju technologicznego i podniesienia konkurencyjności międzynarodowej polskich firm pracujących dla energetyki.
30.01.2017r. 10:21

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Polska elektrownia atomowa była marzeniem wielu. Kolejne pokolenia polskich inżynierów kończyły energetyczne, atomowe specjalizacje i miały nadzieję budować, a następnie pracować przy energetyce z atomem. Tak jak morskie fale - kolejne, polskie programy jądrowe najpierw gwałtownie wdzierały się na ląd mobilizując wszystkich do budowy, by za chwilę wycofać się zostawiając tylko pustkę i jakieś małe, nieznaczące szczątki.
27.01.2017r. 07:35

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Ponownie odżywa pomysł zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Jest to kosztowny pomysł - pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
04.12.2016r. 19:40

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Chociaż przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat1.
16.11.2016r. 17:17

Prof. nadzw. Andrzej Strupczewski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
W związku z komentarzami do wypowiedzi prof. dr hab. Krzysztofa Kurka, dyrektora NCBJ, zamieszczonymi na portalu Energetyka 24, przedstawiam poniżej kilka wyjaśnień. Na początek odpowiedź na pytania techniczne STUDENTa i MAC GAVERa. Otóż elektrownie jądrowe II generacji od wielu lat mogą pracować na zmiennej mocy, np. niemieckie reaktory typu KONVOI zmieniają w ciągu doby swą moc od 600 do 1400 MWe, a więc w granicach od 40% do 100%. Podobne możliwości mają reaktory we Francji, które dostarczają ponad 70% energii elektrycznej, a więc oczywiście muszą pracować w trybie nadążania za obciążeniem. Reaktory III generacji, budowane obecnie we Francji, w Finlandii, w USA, w Chinach, w Korei, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Rosji, a zakontraktowane już dla Wielkiej Brytanii, Węgier i innych krajów, mają jeszcze większe możliwości manewrowe.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE