ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
03.02.2017r. 13:47

W dniu 30 stycznia Ministerstwo Energii zorganizowało konferencję "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej", która wykazała, że polski przemysł jest dobrze przygotowany do udziału w budowie polskich elektrowni jądrowych, a nakłady finansowe na budowę w większości pozostaną w kraju, przyczyniając się do rozwoju technologicznego i podniesienia konkurencyjności międzynarodowej polskich firm pracujących dla energetyki - pisze dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ.
31.01.2017r. 03:07

Grzegorz Wiśniewski
Z "zakręconego" tytułu wytłumaczę się na końcu artykułu. Minister Krzysztof Tchórzewski w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że koszt wybudowania elektrowni jądrowej (EJ) o mocy 3000 MW jest szacowany na nawet 60 miliardów złotych. Zapowiedź ministra Tchórzewskiego mogła ożywczo wpłynąć na notowania giełdowe politycznie w atom uwikłanych spółek energetycznych, zmniejszając ryzyko konieczności inwestowania przez nie z woli właściciela w nierentowne projekty (o czym dalej).
30.01.2017r. 16:43

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Zorganizowana przez Ministerstwo Energii konferencja "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej" wykazała, że polski przemysł jest dobrze przygotowany do udziału w budowie polskich elektrowni jądrowych, a nakłady finansowe na budowę w większości pozostaną w kraju, przyczyniając się do rozwoju technologicznego i podniesienia konkurencyjności międzynarodowej polskich firm pracujących dla energetyki.
30.01.2017r. 10:21

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Polska elektrownia atomowa była marzeniem wielu. Kolejne pokolenia polskich inżynierów kończyły energetyczne, atomowe specjalizacje i miały nadzieję budować, a następnie pracować przy energetyce z atomem. Tak jak morskie fale - kolejne, polskie programy jądrowe najpierw gwałtownie wdzierały się na ląd mobilizując wszystkich do budowy, by za chwilę wycofać się zostawiając tylko pustkę i jakieś małe, nieznaczące szczątki.
27.01.2017r. 07:35

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Ponownie odżywa pomysł zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Jest to kosztowny pomysł - pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
04.12.2016r. 19:40

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Chociaż przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat1.
16.11.2016r. 17:17

Prof. nadzw. Andrzej Strupczewski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
W związku z komentarzami do wypowiedzi prof. dr hab. Krzysztofa Kurka, dyrektora NCBJ, zamieszczonymi na portalu Energetyka 24, przedstawiam poniżej kilka wyjaśnień. Na początek odpowiedź na pytania techniczne STUDENTa i MAC GAVERa. Otóż elektrownie jądrowe II generacji od wielu lat mogą pracować na zmiennej mocy, np. niemieckie reaktory typu KONVOI zmieniają w ciągu doby swą moc od 600 do 1400 MWe, a więc w granicach od 40% do 100%. Podobne możliwości mają reaktory we Francji, które dostarczają ponad 70% energii elektrycznej, a więc oczywiście muszą pracować w trybie nadążania za obciążeniem. Reaktory III generacji, budowane obecnie we Francji, w Finlandii, w USA, w Chinach, w Korei, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Rosji, a zakontraktowane już dla Wielkiej Brytanii, Węgier i innych krajów, mają jeszcze większe możliwości manewrowe.
07.11.2016r. 10:00

Francuski koncern energetyczny EDF przełożył datę ponownego uruchomienia pięciu reaktorów jądrowych na koniec tego roku. Wydłużenie kontroli obiektów jądrowych we Francji przyczynia się do wzrostu cen energii elektrycznej na giełdzie. W czerwcu 2016 r. urząd dozoru jądrowego ASN nakazał wyłączenie osiemnastu reaktorów w celu przeprowadzenia dodatkowych testów weryfikujących odporność elementów tych reaktorów na kruche pękanie. Zdaniem prof. Andrzeja Strupczewskiego do jakiekolwiek zagrożenia było jeszcze daleko. - Dozór jądrowy zdecydował się na wyłączenie reaktorów tworzących jedną trzecią mocy francuskiej energetyki jądrowej. Dzięki sprawnym działaniom EDF to przymusowe wyłączenie dużej części reaktorów francuskich nie przyniosło strat, a reaktory wracają już do eksploatacji. Działanie to udowodniło, że zasada "Bezpieczeństwo przede wszystkim" jest najważniejsza - podkreśla ekspert.
05.11.2016r. 04:41

Piotr Maciążek
Ubiegłoroczna decyzja gabinetu Bohuslava Sobotki o rozpisaniu w latach 2016-17 przetargu na rozbudowę mocy krajowych elektrowni atomowych to wielkie wyzwanie dla aparatu dyplomatycznego i służb specjalnych Rosji i Chin. Zainicjowana rozgrywka, w niektórych obszarach dotyczy także Polski.
14.10.2016r. 06:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Ostatnie tydzień upłynął na... i tu właściwie można by zakończyć. Przedłuża się październikowe wyczekiwanie na już coraz bardziej oficjalnie zapowiadane zmiany personalne oraz coraz mniej oficjalnie zapowiadane decyzje strategiczne. Z nowości, wiadomo tylko, że coś się stanie, ale wiadomo także, że będzie to w jakimś (najlepiej odległym) terminie. Impas trwa.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE