ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
23.04.2016r. 07:56

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
W budowanych na całym świecie reaktorach wodnych ciśnieniowych (PWR) i wrzących (BWR) woda jest potrzebna, bo neutrony jakie powstają w chwili rozszczepienia jądra uranu są bardzo szybkie i przelatują przez paliwo „nie widząc” innych jąder uranu. Do tego, by spowolniły i spowodowały nowe rozszczepienie, muszą one oddać swą energię jądrom wodoru w wodzie otaczającej pręty paliwowe i zmniejszyć swą szybkość miliony razy.
20.04.2016r. 05:45

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Międzynarodowy panel 30 najwybitniejszych lekarzy zajmujących się chorobami nowotworowymi stwierdził, że jedna z postaci guza tego narządu (tzw. nieinwazyjny rozrost pęcherzykowaty z cechami nowotworu brodawkowatego), dotychczas określanego jako rak, wcale nie jest rakiem czyli agresywnym nowotworem tworzącym przerzuty. Jest to orzeczenie wielkiej wagi dla tysięcy pacjentów, którzy nie muszą poddawać się operacji usunięcia tarczycy, leczenia jodem radioaktywnym i regularnym kontrolom lekarskim przez cale życie, by chronić ich przed nowotworem, który nigdy nie stanowił i nie stanowi zagrożenia.
23.03.2016r. 09:31

Adam Rajewski - Politechnika Warszawska
Po porannych atakach terrorystycznych w Belgii, media obiegła informacja o „ewakuacji” lub – bardziej prawidłowo – „częściowej ewakuacji” personelu z belgijskich elektrowni jądrowych. W istocie doszło do usunięcia z terenu elektrowni wszystkich osób, które nie były niezbędne dla prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji tych obiektów – połączonej zapewne z absolutnym zamknięciem dostępu dla każdego, kto nie musiał tam być.
22.03.2016r. 21:05

Piotr Maciążek
Daesh i Al-Kaida planują spektakularne ataki na infrastrukturę energetyczną. Ich cele to terminale naftowe, rurociągi, a nawet elektrownie atomowe. Sukces takich działań może przełożyć się na skalę zamachów, jakiej sobie jeszcze nie wyobrażamy.
22.03.2016r. 18:54

Czy terroryści zagrażają elektrowniom jądrowym w Europie? – Analiza ryzyka pokazuje, że takie zdarzenia mają miejsce naprawdę rzadko i są mało prawdopodobne. Należy jednak pamiętać, że ewentualne skutki takiego zamachu pociągają za sobą olbrzymie konsekwencje – mówi Michał Rybak były funkcjonariusz Agencji Wywiadu i szef Kancelarii Bezpieczeństwa Rybak, komentujący dla BiznesAlert.pl, działania operatora belgijskiej elektrowni atomowej Tihange, po dzisiejszych zamach terrorystycznych w Brukseli.
21.03.2016r. 06:31

Piotr Maciążek
Francuzi i Japończycy kontynuują walkę o kontrakt na budowę polskiej elektrowni atomowej mimo, że od projektu w coraz większym stopniu dystansuje się rząd w Warszawie.
18.03.2016r. 10:46

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego NCBJ
Dla odbioru ciepła z reaktorów w EJ Fukushima Daiichi trzeba pompować do nich wodę, która w kontakcie z paliwem ulega skażeniu substancjami radioaktywnymi. Ponadto woda podskórna płynąca z gór do oceanu omywa fundamenty elektrowni i miesza się ze skażoną wodą w piwnicach budynków.
11.03.2016r. 13:11

Dr inż. A. Strupczewski, prof. nadzw NCBJ
We środę 10 marca br. elektrownia jądrowa Takahama 3 pracująca na pełnej mocy otrzymała nakaz sądowy natychmiastowego przerwania pracy i została wyłączona1.
29.02.2016r. 17:59

Prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, NCBJ, reprezentuje Polskę w Komitecie Bezpieczeństwa Instalacji Jądrowych OECD NEA
Dziś, na specjalnej konferencji w Paryżu, Agencja Energii Jądrowej OECD (OECD NEA) opublikowała raport “Pięć lat po awarii w Fukushimie: poprawa bezpieczeństwa jądrowego i wyciągnięte wnioski” (1). To kolejne opracowanie międzynarodowych ekspertów, będące wynikiem szczegółowych analiz wydarzeń z marca 2011 r.
03.02.2016r. 09:39

Mateusz Sikora - Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
W dniu 27 stycznia 2016 roku China General Nuclear (CGN) ogłosiła, że w bloku numer 1 w elektrowni jądrowej Taishan w Chinach na reaktorze typu EPR został przeprowadzony pierwszy tzw. cold test. Według podawanych informacji, reaktor Taishan 1, będący w budowie od 2009 roku, powinien zostać uruchomiony na początku 2017 roku, podczas gdy reaktor Taishan 2 powinien zostać uruchomiony później tego samego roku.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE